niedziela, 6 kwietnia 2014

Rumianek

Rumianek działa przeciwzapalnie, wiatropędnie, przeciwskurczowo i antyseptycznie. Może się również okazać pomocny przy alergiach. Herbatkę rumiankową powinny pić osoby cierpiące na nieżyt żołądka i jelit, ich wrzodziejące zapalenie, wzdęcia, kolkę jelitową, stan zapalny wątroby i pęcherzyka żółciowego oraz zapalenie nerek i pęcherza. Stosowany zewnętrznie, rumianek pomoże przy skaleczeniach, wrzodach, egzemie, podagrze, bólu reumatycznym, ospie wietrznej, grzybicy. Napar z rumianku może również służyć do przemywania oczu.
W kosmetyce rumianek używany jest w celu poprawienia wyglądu skóry, staje się ona zdrowsza i bardziej miękka w dotyku. Stosowany jest także do płukania włosów – dzięki niemu zyskują połysk i są bardziej podatne na układanie.

 Przeciwwskazania: Stwierdzona alergia na surowiec. W przypadkach osób, u których stwierdza się nadwrażliwość na rośliny z rodziny Compositae, nie zaleca się również podawania rumianku lekarskiego (możliwe jest wtedy tzw. "krzyżowe" uczulenie).

Możliwe skutki uboczne: Reakcje nadwrażliwości na rumianek (np. kontaktowe zapalenie skóry) są bardzo rzadkie. W przypadku wystąpienia objawów niepożądanych należy skontaktować się z lekarzem.

Ostrzeżenia: Osoby uczulone na rumianek oraz inne rośliny z rodziny Compositae (Złożone) powinny zachować szczególną ostrożność w  stosowaniu preparatów z rumianku.

1. Herbata z rumiankiem zalana wrzącą wodą likwiduje szybko objawy zatruć żołądkowych, łagodzi bóle brzucha. Szczególnie przydatna kobietom, działanie rozkurczowe. Rumianek popijasz lub płuczesz nim gardło. Szybko się wchłania. Przydaje się w utrzymaniu długoterminowej diety, oczyszcza organizm wewnątrz i na zewnątrz. Po imprezie zakrapianej alkoholem gorąca herbatka wypita zaraz po przebudzeniu ograniczy mdłości. Podobnie jak piwo, rumianek przydaje się w regulacji nerek.

2. Kąpiel rumiankowa z olejkami eterycznymi. Idealna dla osób zestresowanych, cierpiących na schorzenia skórne, trądzik. Gorąca woda z naparem przyśpiesza zasypianie.

3. Inhalacja naparem. Standardowa pomoc w okresie zwiększonego ryzyka zachorowalności na grypę, przeziębienie. Pokonuje zapalenie zatok, katar. Przywraca pozytywny nastrój, odświeża. Od czasu do czasu warto wykonywać inhalacje, aby przyśpieszyć regenerację cery.

 4. Dodatek do alkoholu, nalewka. Skoncentrowany ze spirytusem rumianek zabija zgagę, ułatwia procesy trawienia. Profilaktycznie stosowany u pacjentów z zaburzeniami jelitowymi.

5. Kremy z udziałem oleju rumiankowego. Odświeżają, relaksują, przydatne w masażach ze względu na ich zapachowe właściwości.

6. Okłady na oczy i wszystkie inne miejsca z rodzącym się stanem zapalnym. Podczas pracy z komputerem rumianek jest niezastąpiony. Po kilkunastu minutach otwierasz oczy i wracasz do wykonywania obowiązków zawodowych. Wacik z naparem eliminuje obrzęki skórne. Kiedy boli Cię głowa tego typu okład złagodzi objawy, a nawet całkowicie je pokona.

7. Szampony, przemywanie włosów na bazie oleju rumiankowego. Właściwości regeneracyjne.

Przepisy:
1)  Syrop z rumianku
Składniki:
- kwiaty rumianku – pół szklanki
- pół szklanki wody
- pół szklanki cukru
Kwiaty rumianku otrzepać z ewentualnego brudu i robaczków/muszek lub innego świństwa .Włożyć do zimnej wody, kilka razy zanurzyć i pomoczyć chwilę.Do garnka wlać wodę, wsypać cukier, wymieszać do rozpuszczenia i doprowadzić do wrzenia. Gotować 2 minuty. Następnie zdjąć z ognia i dodać osuszony rumianek. Dokładnie wymieszać i zaparzać ok. 30 minut.Przygotować słoiczek i przez gazę lub drobne sitko przelać syrop. Kwiatyki docisnąć, aby wydobyć z nich jak najwięcej soku. Tak przyrządzony syrop można przechowywać w lodówce przez ok. 1 miesiąc bez potrzeby.
 Źródło : kuchniaidom.pl

2) Tonik z rumianku - przepis podstawowy:
  • 10 g rumianku
  • szklanka wody (najlepiej destylowanej)
Zaparz rumianek w przygotowanej szklance wrzątku (pod przykryciem - około 20 minut). Odcedź fusy. Tonik z rumianku gotowy - przemywaj nim twarz rano i wieczorem.

3) Tonik z rumianku - przepis z mlekiem:
  • 2 garści suszonego rumianku
  • 2 szklanki mleka
Zioła zalej dobrze ciepłym mlekiem, zaparzaj pod przykryciem około 20 minut. Odcedź fusy.  Pozostaw do ostygnięcia. Przemywaj twarz wacikiem nasączonym miksturą dwa razy dziennie. Tonik z rumianku z mlekiem najlepiej pozostawić na skórze do całkowitego wyschnięcia.
4) Tonik z rumianku - przepis z owsem i miodem (do bardzo wrażliwej skóry):
  • po garści owsa i rumianku
  • 2 szklanki wody
  • 2 płaskie łyżeczki miodu.
Namocz owies na noc (dodaj tyle wody, by zakryła ziarna). Na drugi dzień przecedź ziarno, zachowaj wodę. Uzupełnij jej ilość do dwóch szklanek. Zagotuj wodę z wyciągiem z owca i zaparz nią rumianek (pod przykryciem 20 minut). Po ostudzeniu dodaj miód. Tonik z rumianku - wersja superodżywcza - gotowy!

5) Tonik z rumianku - przepis z lipą (dla skóry podrażnionej):
  • po łyżeczce rumianku i lipy
  • szklanka wody
Zaparzaj zioła pod przykryciem 15-20 minut. Odcedź. Tonik z rumianku i lipy gotowy.
Tonik z rumianku - przepis z octem jabłkowym:
  • 1 szkl octu winnego z jabłek
  • garść rumianku (można dodać lawendę)
  • 2 szklanki wody
Podgrzej ocet, dodaj zioła. Odstaw na tydzień w lodówce. 2 szklanki wody przelej do buteleczki i dodaj dwie łyżki esencji octowo-ziołowej. Wymieszaj. Tonik z rumianku będzie ładniej pachniał, jeśli dodasz do niego olejek, np. lawendowy.

Źródło:ofeminin.pl
 
6) Maseczka z rumianku do cery podrażnionej 
  Trzy łyżki suszonych kwiatów rumianku zmiel w blenderze, a następnie zalej wrzątkiem do uzyskania konsystencji papki. Kiedy zioła przestygną, dodaj do nich parę kropli witaminy A i E ( do kupienia w aptece w postaci kropli lub kapsułek). Powstałą papkę nałóż na skórę twarzy, a po kwadransie zmyj ciepła wodą.
7) Płukanka z rumianku do blond włosów  
Trzy łyżki suszonych kwiatów rumianku  należy zalać szklanką gorącej wody. Odstaw na kwadrans i przecedź napar przez sitko. Podczas mycia włosów już przy ostatnim płukaniu dodaj wodę z dodatkiem rumianku. Dzięki temu będą ładnie błyszczeć.
 8) Peeling rumiankowy
Do jego przygotowania potrzebujesz łyżkę suszonych kwiatów rumianku, dwie łyżki płatków owsianych i migdałowych oraz łyżeczkę mąki kukurydzianej.
Wszystkie składniki umieść i zmiksuj w blenderze, a następnie przełóż do szczelnie zamkniętego pojemnika. Dwie łyżki mieszanki starannie rozmieszaj z łyżką gazowanej wody mineralnej. Papkę nałóż na zwilżoną skórę twarzy i szyi i masuj nią przez dwie, trzy minuty. Następnie opłucz twarz chłodna wodą.

Źródło: zwierciadlo.pl

8)Na zmęczone i spuchnięte powieki
 Warto na oczy położyć na 10 minut 2 torebki rumiankowej herbaty.
 
9) Inne ciekawostki o rumianku
  •  Rumiankiem można też rozjaśnić cerę. W takim wypadku najlepiej zmieszać go z odrobiną mydła, żelu, czy szamponu oraz z sokiem z cytryny i myć się nim pod prysznicem.
  • Możesz również robić okłady z rumianku na spuchnięte miejsca oraz na blizny.
  • Okłady możesz też nałożyć na zmęczone powieki, ale uważaj, gdyż mogą one rozjaśnić rzęsy.


Źródła: 
Rumianek pospolity 
Rumianek - zioła 
Rumianek 













Brak komentarzy:

Prześlij komentarz